Лого Круш око света
Логог НадКултура
Лого Круш око света
Жикица Милошевић24. март 2025.0 коментар

Нукус – бисер у сред Кизил-Кума!

Тамо где не бисте очекивали, налази се савршен град у социјалистичком стилу, са импресивном арт-колекцијом, лепим женама, љубазним и радозналим људима, окружен пустињом „Црвени песак“, односно, Кизил-Кум!

Текст: Жикица Милошевић

Ваш репортер испред Музеја Савицког, испод две званичне заставе. Фото: Владимир Цветковић

Никада нисам видео тако савршен социјалистички град, готово утопију, као што је Нукус у Каракалпакстану. Широки булевари, зграде до 6 спратова, цвеће и невероватно много зеленила, бициклиста и деце која се играју. Град је величине Новог Сада и има 329.000 становника и изгледа као чистије, зеленије и хуманије Ново Насеље. Али, прво идемо на оно основно – зашто неко уопште жели да иде у – Нукус?



У пустињи је и у мају врело. Лети је +50. Али баште су свуда.
Фото: Жикица Милошевић

ЗЕМЉА ЦРНИХ ШЕШИРА

У Каракалпакстан, републику у саставу Узбекистана која је већа од остатака Узбекистана, дошли смо пре свега да видимо Аралско море, боље рећи да га не видимо, јер се повукло, и да посетимо град Мујнак, са зарђалим трулим рибарским бродовима на месту гдеје некад била фабрика конзерви и Аралска ривијера, сад сиво-окер пустиња. Али, о том – потом. Да бисмо тамо дошли, морали смо прво доћи до главног града, Нукуса, где је смештај обилат и јефин (плаћали смо сасвим нов и савршено намештен стан на главном тргу 7€ по особи), и о коме нисмо знали пуно. Али смо се одушевили.

Црни шешири су били оно по чему су "Црношеширци" добили име. Фото: Жикица Милошевић

Наиме, Нукус је изграђен тек током 50-их година и то као «плански град», тако да буде «по мери човека». Пошто је у пустињи, а сав је у зеленилу, схватили смо да постоји неки «Дубаи-метод» како се ово зеленило одржава, и када се приближите травњацима и невероватно широким и густим дрворедима, видите бројне канале, цеви, екстензивно наводњавање – све оно што је неопходно да се у сред срца пустиње направи оаза.

Како зелени град у пустињи? Овако! Фото: Жикица Милошевић

Палате (у својетском и новом стилу), нови аутомобили, дечја игралишта, невероватно пуно деце (заборављен призор у источној Европи, али подсетио ме је на моје детињство), људи који вас заустављају и запиткују одакле сте и желе вам добродошлицу, савремени «хипстерски» ресторани…

Камиле на путу. Фото: Владимир Цветковић

Није оно што сте очекивали од «екс-совјетске забити» али ко вам је крив што сте то очекивали. А нисте очекивали ни да наиђете на крдо камила коју мали камилар тера преко џаде и извињава се – овде су оне као код нас краве. Никакво чудо. Њима. Нама јесте.

Власт у Ташкенту их тера да пишу латиницу коју су измислили да би била другачија од казашког језика, а Каракалпаци пишу сви ћирилицом која је иста као казашка и већином говоре између себе руски. Фото: Жикица Милошевић

Каракалпаци су сличнији Казасима него Узбецима и имају много азијскије црте лица – Каракалпацима је казашки «братски језик, али мало смешан и груб», а Казаси у националистичком заносу сматрају да је то СССР урадио намерно и да је 1936. Каракалпачка ССР пребачена из Руске СФСР у Узбечку ССР уместо у Казашку ССР чисто «да би мање Казаха било у Казахстану», иако заборављају да је цео северни Казахстан етнички био руски. Власт у Ташкенту их тера да пишу латиницу коју су измислили да би била другачија од казашког језика, а Каракалпаци пишу сви ћирилицом која је иста као казашка и већином говоре између себе руски.

Постсовјетска утопија. Фото: Жикица Милошевић

Чак и кажу да Каракалпаци немају ни право име – зову се по црним шеширима (кара калпак) које су некад носили. Данас су Каракалпаци потпуно “совјетизовани” и нико не носи ове шешире, али их продају као лепе сувенире. Можемо их превести као «Црношеширце», што је ОК ако већ имамо Црногорце. Морам додати да су Каракалпакиње (ако се тако каже) изузетно лепе и иако доминантно косооке и црнокосе – изразито пегаве. И дрчно посматрају мушкарце – очит остатак туранског матријархата – џаба столећа ислама.

За разлику од опустеле Србије, овде има пуно деце - технолошки веште. Фото: Славко Матић

Вреди напоменути и да су Каракалпакиње много мање склоне да носе мараме – мода им је једна лепша, невулгарна верзија женствености која је на средокраћи слободног и чедног, нешто као код нас до рата 1992. и санкција исте године, и пре «карелушизације» друштва и «мимимерцедезације» жена.

Локалци воле да комуницирају и да се сликају.

ПОЛИТИЧКЕ ИГРАРИЈЕ РАЗРЕШЕНЕ ЦИВИЛИЗОВАНО

Мало људи зна какве су се драме током 90-их дешавала у централној Азији, а још мање могу да поверују да су сви ови Азијати скоро све решили мирним путем, осим грађанског рата у Авганистану између исламиста (потеклих учењем из Авганистана, где Таџици чине 40% популације) и грађанско-совјетске секуларне опције. Наиме, 14. децембра 1990. у време Горбачова, АССР Каракалпакстан је прогласила независност од Узбекистана и прогласила се совјетском републиком на равноправним основама, као 16. република СССР. СССР није никада стигао да разматра ову одлуку формално, као ни друге сличне одлуке, јер је убрзо настао пуч, као и Бјеловјешки споразум, те се СССР распао. Али, Каракалпакстан није хтео назад у Узбекистан, а Узбекистан није хтео да ратује и шаље војску већ да преговара. Успело је.

Врховни Совјет и "сиромашни Каракалпакстанци" - само у нашим главама. Фото: Славко Матић

У јануару 1993. Каракалпакстан је потписао споразум са Узбекистаном о поновном уласку у састав Узбекистана, са клаузулом у уставу да се може отцепити путем референдума и да има право вета на било коју одлуку која се тиче Каракалпакстана (и Узбекистан може да стави вето ако му се не свиђа одлука локалног парламента и владе, иза мене на слици). Све се решило мирно и сада је то “држава у држави”, као Република Српска или Чеченија, али без крви и мржње. И после ми, Југословени, Кавкасци, Украјинци, Руси, Молдавци и остали кренемо да се хвалимо да смо “Европа” и супериорни у односу на Азијате. Недавно је било поново немира око спорне одлуке Уставног суда, било је сукоба, претњи отцепљењем, али је председник Шавкат Мирзојојев долетео из Ташкента и обратио се с балкона окупљенима да је одлука Уставног суда ван снаге. И то потомци Тамерлана решавају тако, а ми «цивилизовани» Европљани не можемо без неколико стотина хиљада гробова.

Локални песник Ажинијаз. Фото: Жикица Милошевић

СОВЈЕТСКА АВАНГАРДА

Но, оно што је бисер Нукуса (Нѳкис на каракалпачком) је Државни Музеј Савицког. Игор Савицки био је совјетски украјински уметник и ексцентрични филантроп из Кијева који је добио прилику да живи и ради као руководилац у Нукусу.

Игор Витаљевич Савицки, "Шиндлер" уметности совјетске авангарде. Фото: Жикица Милошевић

Због удаљености града у сред пустиње Кизил-Кум, имао је слободу и довољно смеле сараднике да почне да откупљује цензурисана дела совјетске уметности и авангарде и од њих је настао понос града, поменути музеј. Импресиван је и налази се у центру центра града, и има другу највећу колекцију совјетске авангарде уз свету.

Мало је било превише за соцреализам, али нама је одлично! Фото: Жикица Милошевић

Мој лични фаворит је Урал Тансикбајев, кога су називали «узбечким Гогеном». Купио сам стари календар са репродукцијама за неке мале паре и већ урамио 4 слике које сам окачио у своју колекцију репродукција.

Ж. Лепесов: Аутопортрет. Лепо за 1945? Не за Стаљина! Али срећом ту је Савицки! Фото: Жикица Милошевић

ОДЛАЗАК ИЗ ПУСТИЊЕ

Да на брзака набројим шта нас је све фасцинирало у граду – Цоца-Цола продаје свој производ у Русији под именом Добрый Кола. Сазнао сам то случајно јер сам купио да пробам лименку да бих видео каква је узбекистанска Апа-кола, и видео да има исти укус. Погледао сам на конзерву и видео да је власник бренда ДОБРYЈ Кола заправо Цоца-цола.

Пиће за младиће. Фото: Жикица Милошевић

Толико о санкцијама. После сам потврдио гуглањем. Неки тврде да је то измишљотина. Нисам уверен ни у шта.

Узбекистанска или каракалпачка (?) реклама за Цоца-Цолу, ону легалну, јефтинију. Добрyј Цола је скупља јер долази из Русије! Фото: Жикица Милошевић

Испред радње где сам купио ту колу налази се мини-Ајфелов торањ. Бандере су урађене уметнички – лампе су радили познати дизајнери.



Машти на вољу. Фото: Славко Матић

Аеродром са кога полећемо заТашкент је толико мали и сладак – као железничка станица, и једна тета стоји за тезгом и продаје пића по цени као и минимаркету. Да не говорим да је скоро у центру града.

Игра речи на узбечком: Једна картица - валуте свих земаља! (Мото СССР: Пролетери свих земаља, уједините се!). Одличан маркетинг за банку. Фото: Жикица Милошевић

До виђења, Нукусе, граде насмејаних људи. Ти си нам „неочекивана симпатија“ с овог пута. Какав мир и носталгија!

Посетите и сајт заједничког пројекта ОКО СВЕТА: www.окосвета.рс.